שחמט אונליין חינם – שחקו שחמט אונליין חינם ללא צורך בהרשמה

שחקו שחמט אונליין בחינם נגד המחשב – פשוט התחילו לשחק! איך מתחילים? לחצו על הכלי שתרצו להזיז, והאפשרויות לתזוזת הכלי יסומנו בירוק. בחרו אחת מהמשבצות הירוקות והחייל פשוט יזוז אליה.

0s
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

חוקי המשחק

סידור לוח השחמט

משחק שחמט מתבצע על לוח שחמט 8×8. כל שחקן מתחיל עם 16 חלקים הכוללים מלך אחד, מלכה אחת, שני צריחים, שני פרשים (או סוסים), שני רצים (או שליחים) ושמונה רגלים. הסידור של הכלים הוא כזה (באופן סימטרי, וכפי שניתן לראות בלוח המשחק לעיל):

בשורה הקרובה לשחקן: הצריחים במשבצות הקיצוניות, הפרשים במשבצות הבאות מכל צד, הרצים במשבצות הבאות, ובשתי המשבצות המרכזיות המלך והמלכה – ככה שהמלכה עומדת על הצבע שלה. (מלכה לבנה על משבצת לבנה, ומלכה שחורה על משבצת שחורה.) בשורה השניה: 8 חיילים רגליים.

תזוזה והכאה (או "אכילה") של חיילי השחמט

 • מלך: הזזת ריבוע אחד בכל כיוון.
 • מלכה: הזזת כל מספר ריבועים אופקית, אנכית או באלכסון.
 • צריח: הזזת כל מספר ריבועים אופקית או אנכית.
 • רץ: מעביר כל מספר ריבועים באלכסון.
 • פרש (סוס): נע בצורה "L", המורכב משני ריבועים בכיוון אחד (אופקי או אנכי) וריבוע אחד בניצב לו.
 • חייל רגלי: נע קדימה ריבוע אחד, אך לוכד באלכסון. בצעד הראשון, חייל רגלי יכול לזוז שני ריבועים קדימה.

מטרת המשחק

מטרת המשחק היא לללכוד את המלך היריב, כלומר לשים אותו ב"מט" – למקם אותו בעמדה שבה הוא נמצא תחת איום ממספר כיוונים כך שהוא לא יכול לברוח ממכה.

מהלכים מיוחדים

הצרחה: המלך והצריח האחד יכולים לבצע מהלך מיוחד שנקרא הצרחה. מהלך זה נועד להגן על המלך באמצעות הנעתו של המלך שני ריבועים לעבר הצריח, בעוד הצריח נע למשבצת שלצד המלך.

היריב מזיז חייל רגלי ריבועים קדימה מן המיקום הפותח שלו, והוא נוחת ליד החייל הרגלי שלך, יש לך את האפשרות ללכוד אותו "en passant," כאילו הוא זז רק ריבוע אחד קדימה. כלומר זה מקרה יוצא דופן בו יכול חייל רגלי שלך לאכול חייל רגלי שנמצא לצידו.

מהלך המשחק

כל אחד בתורו מזיז כלי אחד משלו, הלבן מתחיל.

כלים יכולים לאכול כלים של היריב על ידי מעבר לריבועים בהם עומדים כלי היריב, כלים שנאכלו – מוציאים אותם מהלוח.

רגלים יכולים להשתדרג לכל כלי אחר (למעט מלך) כאשר הם מגיעים לקו האחורי של היריב.

סיום המשחק

המשחק יכול להסתיים במספר דרכים: כאשר המלך של אחד השחקנים נמצא במט, מט סופי כאשר אחד המלכים מלך היריב הוא ללא מהלכים חוקיים ואינו תחת שח), פרישה או תיקו (למשל, חוסר בחיילים, לולאה, או מבוי סתום).

אלה הם הכללים הבסיסיים של שחמט.

אסטרטגיות בסיסיות למשחק שח מט

הנה כמה אסטרטגיות בסיסיות בשחמט כדי לעזור לשפר את המשחק שלך:

שליטה במרכז

כיבוש ושליטה במרכז הלוח עם הכלים שלך, במיוחד הרגלים, נותן לך ניידות וגמישות טובות יותר במהלכים שלך. זה מאפשר פיתוח קל יותר של החלקים האחרים שלך ומספק יותר הזדמנויות לתקוף ולהגן.

פיתוח כלים

המטרה לפתח את הכלים שלך (אבירים, בישופים, צריחים) לתפקידים פעילים ואסטרטגיים מוקדם ככל האפשר. הדבר מסייע ביסוס נוכחות חזקה, יצירת איומים והכנה לתמרונים או התקפות עתידיים.

בטיחות המלך

הגן על המלך שלך על ידי הצרחה בשלב מוקדם לעמדה מאובטחת. זה עוזר להגן על המלך ולחבר את הצריחים. בנוסף, הימנע מתנועות רגלים לא נחוצות סביב המלך המוצרח שלך, שכן הדבר עלול להחליש את ההגנה שלו.

מבנה הרגלים

שימו לב למבנה הרגלים שלכם. נסו להימנע מיצירת רגלים מבודדים (רגלי בלי רגלים נוספים סמוכים בקרבתו) או רגלים כפולים (שני רגלים באותו צבע באותו הקובץ), כיוון שהם יכולים להפוך לנקודות תורפה ולתת יתרון ליריב.

תיאום כלים

לתאם את הכלים שלך כך שיעבדו יחד בהרמוניה. לפתח תוכנית הכרוכה בשיתוף פעולה של חלקים מרובים כדי ליצור איומים, התקפות שיגור, או להגן ביעילות.

קידום רגלי

השתמש ברגלים שלך כדי להתקדם לעבר הקו האחרוי של היריב ולקבל שדרוג. אם יש לך כלי משחק עם מעבר פנוי שאין לו רגלים מנוגדים שמונעים ממנו לקדם אותו, תמוך בו וצור עבורו הזדמנויות להתקדם ולקדם אותו לכלי חזק יותר.

שימוש במלך בסיום המשחק

בסוף המשחק, כשיש פחות כלים על הלוח, המלך שלך הופך להיות חלק חשוב בהגנה והתקפה.הפעלת המלך שלך, וקירובו ל"אקשן" כדי לתמוך הרגלים שלך או לעזור במערך, יכול להיות צעד קריטי.

למד מטעויות

נתח את המשחקים שלך ולמד מהטעויות שלך. זהה תחומים שבהם ניתן לשפר, להבין את ההשלכות של מהלכים מסוימים ולפתח את כישורי הניתוח וקבלת ההחלטות שלך.

זכור, משחק שחמט הוא משחק מורכב, ושליטה באסטרטגיות אלה דורשת אימון, ניסיון והבנה עמוקה של עקרונות המשחק. המשך ללמוד ולשחק נגד יריבים ברמות מיומנות שונות או נגד המחשב, וזה יעזור לך לשפר את אסטרטגיות המשחק שלך וההבנה הכוללת בשחמט.

יתרונות המשחק בשחמט

למשחק שחמט יתרונות רבים. הוא מומלץ למבוגרים כאמצעי לעכב הדרדרות קוגניטיבית בזקנה, הוא משפר ומטפח יכולות קוגניטיביות וחברתיות רבות אצל צעירים ובוגרים, ובנוסף מחקרים מראים כי הוא משפר הישגים לימודיים אצל ילדים. אך מעל לכל – זה משחק מהנה ומותח שאף פעם לא משעמם לשחקו שוב ושוב. אלה רק כמה מהיתרונות של משחק השח-מט:

 • התפתחות קוגניטיבית: שחמט ידוע כמשפר יכולות קוגניטיביות כגון חשיבה ביקורתית, פתרון בעיות, הגיון לוגי, ותפיסה מרחבית. שחקנים חייבים לנתח את הלוח, לתכנן מראש, לשקול אפשרויות מרובות, ולקבל החלטות אסטרטגיות, דבר אשר מגרה את המוח ומשפר את הזריזות המנטלית.
 • שיפור הזיכרון: השחמט דורש מהשחקנים לזכור מהלכים, אסטרטגיות ודפוסים קודמים. אימון שחמט קבוע עשוי לשפר את מיומנויות הזיכרון, במיוחד בהיזכרות במהלכי פתיחה שונים, בתבניות טקטיות ובעקרונות של סוף המשחק.
 • ריכוז ומיקוד: השחמט דורש ריכוז ומיקוד גבוהים. השחקנים צריכים לשים לב למהלכים של יריבם, לצפות למהלכים עתידיים, ולחשב את התוצאות הפוטנציאליות. משחק שחמט רגיל יכול לשפר את טווח הקשב ואת היכולת להתרכז לזמן ממושך.
 • חשיבה אסטרטגית: שחמט הוא משחק אסטרטגיה ותכנון לטווח ארוך. השיטה מלמדת את השחקנים לחשוב בצורה אסטרטגית, להעריך את המצב ולפתח תוכניות להשגת מטרותיהם. את היכולת לגבש ולהוציא לפועל אסטרטגיות אפקטיביות ניתן להעתיק משחמט לתחומי חיים אחרים.
 • סבלנות וחוסן: שחמט הוא משחק הדורש סבלנות וחוסן. השיטה מלמדת את השחקנים להישאר בשליטה, להסתגל לנסיבות משתנות ולהתגבר על מכשולים. היא מלמדת להתמודד עם תבוסות בחן ולשפר בהתמדה את החוסן והעוצמה המנטלית.
 • ספורטיביות ואתיקה: השחמט מקדם את הספורטיביות, המשחק ההוגן, וההקפדה על הכללים. הוא מעודד את השחקנים להפגין יושרה, כבוד ליריבים, ואדיבות בניצחון ובתבוסה.
 • קשרים חברתיים ותרבותיים: משחק שחמט הוא משחק אוניברסלי המתרחש מעבר למכשולי תרבות, שפה וגיל. הוא מספק הזדמנויות לאינטראקציה חברתית, יצירת קשרים חברתיים ובניית קשרים עם אנשים מרקע מגוון, דרך טורנירים, מועדונים ופלטפורמות מקוונות.
 • שחרור ורגיעה: עיסוק בשחמט יכול לשמש כפעילות פנאי המציעה הפסקה מלחצים יומיומיים. הוא מספק אתגר מנטלי והסחת דעת, עוזר לשחקנים להירגע ולהשתחרר תוך שהוא מגרה את דעתם.
 • רפלקציה עצמית וצמיחה: שחמט מעודד רפלקציה עצמית וניתוח של המשחק. סקירת משחקים, זיהוי שגיאות ולמידה מהן תורמת לצמיחה אישית, שיפור עצמי, והבנה עמוקה יותר של נקודות החוזק והחולשות של הפרט.
 • הנאה ובידור: מעל לכל, שחמט הוא משחק מהנה ומגרה מבחינה אינטלקטואלית. הוא מספק פלטפורמה ליצירתיות, תחרות, וההנאה הטהורה מחשיבה אסטרטגית.

יתרונות אלה הופכים את השחמט לפעילות מתגמלת מאוד ומרתקת עבור שחקנים בכל הגילאים, התורמים להתפתחות אישית, רווחה נפשית ולמידה לכל החיים. לא פלא אם כן שמתוך מגוון רחב ואינסופי של משחקים בחינם שקיימים ברשת שחמט הוא אחד מהפופולריים ביותר.

תספרו לחברים:
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email
Share on telegram

פוסטים נוספים שעשויים לעניין אותך